IMC İLERİ VE GÜVENLİ SÜRÜŞ AKADEMİSİ
Benim İçin

Kask Seçimi

KASK SEÇİMİKask  tercihi, satın alacağınız tüm ekipmanlar arasında belki de en önemlisidir. Bu yüzden doğru seçim kriterlerini  anlamak çok  önemlidir. Kask tipi, hangi malzemeden nasıl  yapıldığı ve  başınıza gösterdiği uyum en önemli hususlardır.İlk etapta  açık-yarım kasklar ile  kapalı-çeneden açılabilir kasklar arasında bir tercihiniz olabilir. Bazı sürücüler açık  jet tipi kaskları , kolayca konuşabilme kabiliyeti, görünüm, açık vizörle serin havayı daha fazla hissetme gibi avantajları sebebiyle veya   kapalı kaskın verdiğini düşündükleri  klostrofobik  hissi duymamak için kullanmak isteyebilirler. Ama açık-yarım kaskların yüz ve çeneyi tam olarak koruyamadıkları pek çok istatistiki bilgi tarafından doğrulanmıştır.Kapalı-çeneden açılır kasklar giymeyi alışkanlık haline getirmek kişisel güvenliğiniz adına kendinize yapacağınız en büyük iyilik olacaktır. Herhangi bir kazada kafanızın ön kısmının,  asfaltla temas etme olasılığı yüksektir ve oransal olarak çene bölgesi en fazla hasarı almaktadır.Doğru beden bir kask seçtiğinizde kafanızın her yerini tatlı sıkı  bir temas ile sarmalı, kaskın çene bağını kilitledikten sonra kaskı başınızda çevirdiğinizde sa..

Korumalar

KORUMALARMotosiklet  ceketlerinin sırtlarında, omuz ve dirsek bölgelerinde düşme esnasında gelecek darbeyi sönümleyen bizi koruyan korumalar bulunur. Bunlar aynı zamanda motosiklet pantolonlarının diz ve kalça kısımlarında da yer alırlar.Bunlardan başka bellik ve sırtlık olarak tanımlanan ilave korumalar da kullanılır.Bellik hem belimizi hem de böbreklerimiz korur. Böbreklerimiz nispeten  dışarda  olan organlarımız olduğundan hem titreşim hem de soğuktan korunması önemlidir.Sırtlıklar ise boydan boya omurgamızı gelebilecek darbelere karşı korur.Bu tip korumaları alırken mutlaka  belirli standartlara ( CE vb .) uygun olduğundan emin olmalıyız. Ayrıca bir başka korumamız gereken organımız da kulaklarımızdır. Sürüş esnasında belirli bir seviyede gürültüye maruz kalırız. Kaskımız bunu belirli bir seviyede düşürse de yeterli olamayacaktır. Kulak sağlığımızı korumanın en iyi yolu mutlaka sürüşe uygun kulak tıkacı kullanmak olmalıdır.Ancak kulak tıkacı kullandığımızda akan trafiği de duyabilmemiz önem arzeder...

Motosiklet Botu Seçimi

MOTOSİKLET BOTU SEÇİMİAyak ve bileklerimiz en basit kazalarda bile ciddi zarar görecek uzuvlarımızdır.Bu sebeple motosiklet kullanırken mutlaka motosiklet botu giyilmelidir.Motosiklet botları, kaval kemiğimizi, parmaklarımızı ve topuklarımızı ve ayağımızı oluşabilecek darbelere karşı korurlar.Motosiklet botları güvenlik açısından kaval kemiği ve bilekleri koruyacak şekilde uzun botlar seçilmelidir. Ayağınızı pedala daha rahat yerleştirmeniz ve fren kontrolünü rahatça idare edebilmeniz için çok az topuk çıkıntısı olması idealdir. Ayrıca ekstra parmak ve topuk koruması olanlardan da tercih edebilirsiniz. Yan taraflarında görünürlüğünüzü arttırıcı reflektif materyal olması güvenliğinizi arttırır.Motosiklet botlarında dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da nasıl kapandığıdır. Bağcıklı botlar ile rahat ediyor olabilirsiniz, ancak bu botlar bağcıkların takılabilme ihtimali ile tehlike yaratacağından, motosiklet kullanımında önerilmez. Ayrıca sürekli ilerleyen ürün geliştirmeleri sonucunda kış ve yaz kullanabileceğiniz farklı materyallerden yapılmış botlar mevcuttur.Botlarda da BS,CE, JIS gibi standartlar bulunur ve bu da dikkate alınmalıdır...

Motosiklet Ceketi Seçimi

MOTOSİKLET CEKETİ SEÇİMİMotosiklet ceketleri, kaza ve düşme anında, vücudun belden boyuna kadar bölümünde koruma sağlayarak  sırt, bel, kol, dirsek ve omuzları koruma altına alır. Motosiklet kullanırken açık hedef olduğunuz için gelebilecek darbeler direkt olarak göğüs ve sırt bölgenize gelecektir. Bu noktada güvenliğinizi sağlamak için motosiklet montunuzu alırken doğru seçimi yapmak çok önemlidir. Ceket ve montlarda dirsek ve omuz bölgelerinde standart koruyucu ekipmanlar vardır.Bu korumaların mutlaka CE belgeli ve kalitesi onaylanmış korumalar olması gereklidir.Günümüzde tekstil, ve deri malzemeden yapılmış motosiklet ceketleri kullanılmaktadır. Burada deri dışındaki ürünlerde mutlaka sürtünmeye dayanıklı özel  kumaş ve kaplamaların kullanılması çok mühimdir.Mont ve ceketler sizin rüzgarlı, yağmurlu, sıcak ve soğuk havadan korunmanızı sağlar. Her mevsim giyilmesi gereken motor kıyafetlerinden olan motosiklet ceketlerinin  yazlık ve kışlık modelleri bulunur. Montlarda açık renk seçimi , belirgin reflektif şeritler görünürlüğü artırarak trafikte daha çabuk fark edilmenizi sağlar. Motosiklet ceketi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da üzerinize uygun olması. En iyi şekilde koruma sağlaya..

Motosiklet Pantolonu Seçimi

MOTOSİKLET PANTOLONU SEÇİMİÖncelikle motosiklet pantolonunu diğer pantolonlardan farklı kılan , herhangi bir tehlike ve düşme  anında dizlermizden  belimize kadar olan bölgeyi korumasıdır. Herhangi bir düşme anında vücudumuzun alt bölgesinde en fazla temas eden  bölümler dizler, kalça ve bacaklarımızdır.Bu sebeple motosiklet pantolonu diz, kalça bölgelerinde korumalara ve sürtünmeye dayanıklı deri veya özel cordura kumaşa sahip olmalıdır.Ayrıca kalça bölgesinin yan taraflarında ilave özel kumaş ( kevlar ) ve malzemeden yapılan takviyeler de kullanılır.Kullanılan korumalar mutlaka CE belgeli ve kalitesi onaylanmış olmalıdır.Günümüzde tekstil ve deri malzemeden ve takviyeli denim malzememeden yapılan pantolonlar kullanılmaktadır.Pantolonlar  mevsime göre kışlık, yazlık ve mevsimlik olarak sınıflandırılırlar.Ayrıca astar olarak hava alabilen çeşitli membranlar kullanılmaktadır.Tekstil pantolonların yağmura dayanıklı olması sürücülerin konforu ve sağlığı açısından önem arzeder. Bir başka önemli husus ta pantolonların paça ve bacak bölgelerinde bulunan ve görülmeyi kolaylaştıran reflektif şeritlerin bulunmasıdır.Ayrıca paça kısmının göreceli olarak geniş ve fermuarlı olması botla beraber kullanı..

Motosiklet Yağmurluk Seçimi

MOTOSİKLET YAĞMURLUĞU Hepimiz motosiklet sürerken hele uzun yolculuklarda mutlaka yağmura yakalanmış , yağmurda sürmüşüzdür.Kulağa pek hoş gelmese de yağmurda sürmek için bizi kuru tutabilecek iyi bir yağmurluğa ihtiyaç vardır. Unutmayalım kötü hava yoktur, kötü , yetersiz kıyafet vardır. Yağmurluklar genellikle PVC (polyvinyl chloride) den yapılırlar.Bu malzeme hiçbir şekilde yağmur ve su geçirmez. Ancak dikişlerinin ve birleşim noktalarının yağmura karşı tamamen izole edilmesi , kimyasal olarak kaynaklanması gereklidir. Yağmurluklar 2 parça ( alt-üst) veya tulum şeklinde olabilirler. Kullanım kolaylığına göre tercih edilirler.Esas önemli olan yağmurluğu giyidiğinizde de motosiklet üzerinde rahat hareket diyor olmanızdır.Bu da önemli bir seçim kriteridir. Bir diğer önemli nokta da yağmurluğun yağmurlu havada görüşün düşmesiyle birlikte sizi görünür kılmaya devam etmesidir. Piyasada genellikle yağmurluklar siyah, koyu renklerden yapılıyor ve satılıyor. Aralarında az da olsa sarı vb. daha çabuk fark edilen renklerde yapılanları var.Bunları tercih etmek görüşün düştüğü yağmurlu havada bizim güvenliğimiz açısından çok daha önemlidir. Yağmurluğun görünürlüğünü sağlayan reflektif bantları yetersiz ve koyu r..