Motosiklet Zinciri

MOTOSİKLET ZİNCİRİ

Çoğu motosikletin güç aktarma organları bir zincir ve zincir dişlilerinden oluşur. Zincir ve dişlilerin düzenli kontrol ve bakımı gereklidir.

 

Doğru ayarlanmış ve iyi yağlanan bir zincir tahrik, gücü aktarırken çok verimlidir. Zincir ve dişliler toz, yabancı partikül, çamur vb elementlere maruz kalır ve bunlar yağa yapışarak taşınırlar.

 

Zinciri temiz tutmak, yağlamak ve doğru gerginlikte tutmak uzun ömürlülük, sorunsuz güç aktarımı ve  performans artışı sağlayacaktır.

 

Her 10.000-12.000 km de bir zincir ve dişlilerin aşınma durumu kontrol edilmelidir.Sürüş stili de zincirin aşınmasına etki eder. Sert ve agresif  hızlanma  zincirin daha kısa sürede aşınmasını sağlayabilir.Zincir ve dişliler aşınma açısından gözle kontrol edilmelidir. Zincir ve dişlilerde oturmuş kalıcı paslanmalar mevcutsa zincir değişimi göz önüne alınabilir.Korozyon metali zaman içinde çürüten ve aşındıran bir etki yapar.Dişli profilinin şeklinin bozulması da aşınmaya işaretlerden biridir.Genel tavsiye zincir değişimlerinde dişlilerinde değişimi şeklindedir.

 

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Ürün Kodu: Motosiklet Zinciri
  • Stok Durumu: