New Motor Yağının Kontrolü ve Değiştirilmesi

Motosikletimizdeki yağ motorun çalışması esnasında bir film tabakası oluşturarak birbirine temas eden yüzeyleri ayırarak sürtünmeyi önler.


Aynı zamanda motorun soğumasını da sağlar.Bu sebeple motosikletin motor sağlığı açısından hayati önem taşır. Düzenli olarak kontrol etmek ve değiştirmek şarttır.

 

Şu an kullanımda olan pek çok motosiklette motor, dişli kutusu ve debriyaj aynı anda motor yağı tarafından yağlanmaktadır.


Bu yağın daha kısa sürede yaşlanarak bozulmasına sebep olur .Bunun için yetkili servislerin ve motosiklet üreticilerinin tavsiye ettiği periyotlarda yağ değişimi yapılmalıdır.

 

Önerilerimiz ;

 

-        Motor yağı seviyesini her hafta veya 500 km de bir  kontrol edin.

 

-        Bazı  motosikletler yağ çubuğu bazıları  ise yağ seviyesi kontrol penceresine sahiptir.

      Yağ seviye kontrolü motosiklet orta sehpada iken yapılmalıdır. Bu doğru seviyeyi gösterir.Ayrıca motosikletin dik ve düz bir zeminde olmasına dikkat edilmelidir.


-        Yağ çubuğunu ve yağ seviye penceresini  kontrol ederken doğru seviyenin max ile min arasında olmasına dikkat edilir.

                                                                                         


-        Yağ değişimi yapmadan önce motorumuzun sıcak mı soğuk mu olduğu önemlidir. Eğer sıcaksa 5-10 dakika kadar soğumasını beklemek eğer soğuksa da çalıştırıp biraz ısınmasını sağlamak, daha sağlıklı yağ değişimi için gereklidir.

       

      İşin özü motorun yağı ılık olmalıdır ki akışkanlığı artarak tüm yağı motordan dışarıya boşaltabilelim.

      Motor yağı çok sıcakken de hem motorun sıcak parçalarına değerek kendinizi riske atmış olursunuz hem de yağ kartere tam süzülmemiş olur.

 

-        Her yağ değişiminde mutlaka yağ filtresi de değişmelidir.

 

Motosikletinizi bazen periyodik bakım için servise bıraktığınızda geri alırken yağ seviyesini muhakkak kontrol edin.


Aşırı yağ konulan motosiklette, motor içerisinde fazla sıkışma olur, yağ basıncı yükselerek keçeleri patlatabilir, motorun yatak sarmasına kadar gidebilecek sorunlara yol açabilir.


Motor içindeki fazla yağı, aşırı basınç altında tahliye etmesi mümkün olmadığından bujilerde yağlanmaya sebep olabilir, ateşleme verimli çalışmayabilir, motorunuz aniden çalışmayabilir. 


 

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • Ürün Kodu: 1541140708432
  • Stok Durumu: